Odměna za právní služby

    Odměna za poskytnuté právní služby je vždy individuální záležitostí, neboť se odvíjí od složitosti případu, času který zabere konzultace a příprava, vzdálenosti místa konání např. soudního jednání apod. Odměna se proto stanovuje podle individuálních potřeb a možností  klienta. Před převzetím věci je klient advokátem řádně informován o předpokládaném rozsahu, právní a časové náročnosti jím  požadovaných  právních služeb a při  určování  výše odměny advokát bere zřetel na finanční možnosti klienta.


Mimosmluvní odměna

     Není - li  ve Smlouvě o poskytování právních služeb uzavřené mezi advokátem a klientem sjednána odměna nebo způsob jejího výpočtu, určuje se odměna podle § 6 - 12 vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., Advokátní tarif v platném znění (dále jen jako "advokátní tarif"). Podle téže vyhlášky se postupuje i v rámci rozhodování o stanovení náhrady nákladů právního zastoupení, přiznávanou v občanském soudním řízení protistraně.


Smluvní odměna

     Odměna za poskytování  právních  služeb je  ve většině  případů  určována na základě  vzájemné dohody  advokáta a klienta, a to v  závislosti na právní a časové náročnosti  příslušné právní služby, přičemž advokát zohledňuje finanční možnosti klienta. Dohodou může být smluvní odměna stanovena jako odměna časová, úkonová, paušální, či podílová.


Odměna časová - výhodou je, že přesně odráží specifičnost konkrétního případu, neboť jestliže je případ vyřešen oproti předpokladu snadno a rychle, automaticky se snižuje i částka hrazená klientem. Celková odměna je násobkem hodinové sazby a počtu započatých hodin, které advokát potřebuje k vykonání  dané právní  služby. Hodinová sazba za zastupování klientů advokátem se obecně pohybuje dle obtížnosti v rozmezí od 1.000,-Kč/hod. do 3.500,-Kč/hod., přičemž lze sjednat i zvýhodněnou dvouhodinovou sazbu. V případě, že je právní služba poskytována pouze formou jednotlivé právní porady - konzultace, je sazba odměny obvykle účtována v časovém intervalu každých započatých 30 minut takto poskytované právní služby.


Odměna úkonová - je stanovena pevnou sazbou za provedení určitého úkonu právní služby. Co se považuje za úkon právní služby je zakotveno v ust. § 11 advokátního tarifu (např. převzetí a příprava právního zastoupení nebo obhajoby, písemné podání soudu - žaloba, odvolání, dovolání či vyjádření k nim, účast na soudním jednání, účast u hlavního líčení atd.).


Odměna paušální - stanovuje se pevnou částkou za poskytování právních služeb v jedné konkrétní záležitosti nebo ve více záležitostech, anebo za poskytování právních služeb na dobu určitou nebo neurčitou; splatná je zpravidla měsíčně. Paušální odměna je vhodná zejména pro podnikatelské subjekty, tj. fyzické či právnické osoby, kterým jsou pravidelně poskytovány právní služby v určitém stabilním rozsahu. Paušální odměna zabezpečuje klientovi výhodu předvídatelnosti výdajů za poskytované právní služby i v situacích, kdy by v důsledku vyšší potřeby právních služeb v určitém období byl nucen nést nárazově podstatně vyšší náklady na právní služby.


Podílová odměna - spočívá v odvození odměny podílem z předmětu věci nebo podílem z výsledku řízení  (tj. procentem z nároku ve věci přiznaného). Klient má v tomto případě jistotu, že nebude v důsledku nečekaných komplikací platit více, než předpokládal.


    Vedle odměny má advokát podle advokátního tarifu právo na úhradu hotových výdajů (soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, telekomunikační poplatky, znalecké posudky, odborná vyjádření, překlady apod.) a na náhradu za promeškaný čas.


ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ MGR. KARLA VIKTORY NENÍ PLÁTCEM DPH !

Copyright © 2000 - 2024
Advokátní kancelář Mgr. Karel Viktora

Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky